První listopadový den přijali žáci druhého ročníku pozvání do místní knihovny na čtenářskou a výtvarnou dílnu, kterou pro druháky připravila paní knihovnice Hanková.

Ta inspirovala žáky knihou Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce - Podzim , ze které vybrala období, kdy dochází ke sběru vinné révy a zahájila tak povídání o vinobraní a tradicích, které provázejí tuto událost. Vyrobit si své vlastní hroznové víno pak vyzkoušeli úplně všichni, když otiskovali vinné špunty a listy vinné révy na papír. Za chvíli se knihovna proměnila ve vinohrad.

Po práci následoval tematicky animovaný film Jak to bylo na Dušičky, který je jako DVD součástí knihy Chaloupka na vršku. Tato kniha nádherně popisuje české zvyky, tradice a obyčeje nejen v tomto podzimním období, ale i po celý rok. Od Dušiček byl už jen malý krůček k tajemnu a ke strašidlům. Jenomže kniha Lexikon ohrožených druhů strašidel dětem ukázala, kolik skřítků, bludiček, čarodějnic a jiných potvor existuje a že to nemají vůbec jednoduché! Strašidla se schovala po celé knihovně a najít je byla opravdu dřina. Nepovedlo se. Nezbývalo nic jiného, než nakreslit vlastní strašidlo. Tímto úkolem jsme se s knihovnou a paní knihovnicí rozloučili a vrátili se zpět do školy. Velmi děkujeme za pozvání!

 Tř. uč. Havlová, Wipplingerová