Akce ZŠ

Příměstský tábor SURVIVAL „PŘEŽITÍ“ 8. – 12. 7. 2024

Tábor pořádala Základní škola České Velenice a o organizaci se postaraly Jana Vojáčková a Kamila Čermáková.

Téma tábora „PŘEŽITÍ“ děti neodradilo a zúčastnilo se jich 24, převážně z prvních až třetích tříd, ale nechyběli ani zástupci vyšších ročníků a druhého stupně.

Abychom v přírodě „přežili“, strávili jsme první dny velkými přípravami – začalo to výrobou a výzdobou krabičky poslední záchrany, takzvanou „kápézetkou“, kterou jsme v průběhu týdne postupně doplňovali. Vyrobili jsme si náramek přežití, svíčku, mýdlo, křížaly a repelent. Dále jsme do KPZ doplnili provázek, křídu, březovou kůru, špendlík, drátek, kartičku s důležitými telefonními čísly, malý sešitek a tužku.

Na přežití v přírodě nestačí pouze kápézetka, potřebujeme také vědět, co nám pobyt může usnadnit. Děti se naučily, jak uvázat různé druhy uzlů, např. dračí smyčku nebo ambulantní uzel, jak rozdělat oheň a zároveň se seznámily s několika druhy ohňů, jak se případně postarat o zraněného kamaráda a jak použít Morseovu abecedu.

Své znalosti a vědomosti si mohly prověřit v každodenní naučné stezce, kde plnily různé úkoly. Stezky se týkaly bezpečí, lesa, stromů nebo zvířat. Za každou splněnou stezku získaly medaili.

Jednotlivé činnosti byly prokládány různými sportovními aktivitami – děti si zahrály vybíjenou, fotbal, házenou s ringem, zvládly i překážkovou dráhu a štafetové závody, zdolávaly různé sportovní a dovednostní výzvy.

Společně s dětmi jsme navštívili kino, brodili se v řece a byli jsme pozváni na zmrzlinu, za což děkujeme Cukrárně TOMASKO.

Na podnět dětí jsme pro ty nejodvážnější spontánně připravily přespání v tělocvičně, které se k tématu tábora výborně hodilo. Ve čtvrtek večer se nám tedy vrátilo 19 dětí. V tělocvičně jsme rozložily veškeré žíněnky a sportovní matrace a připravily každému pohodlné místečko na spaní. Dokonce všichni zvládli krátkou stezku odvahy po chodbě školy.

Poslední den si děti pomocí KPZ ověřily, zda mají vše, co na přežití potřebují. Zopakovaly si všechny své nově nabyté dovednosti a znalosti a po vyluštění zašifrovaného textu se vydaly po šipkách hledat poklad.

Věříme, že se všem dětem na táboře líbilo a budou na něj dlouho vzpomínat.

třída Čsl. legií 325, 378 10 České Velenice
info@zsvelenice.cz