Ve čtvrtek 14. září 2023 začal plavecký výcvik v rakouském Sole-Felsen-Bad Gmünd. Plavecký výcvik měl 20 lekcí, které probíhaly do 23.května 2024 a zúčastnili se ho žáci tříd 4.A, 4.B. Žáci jezdili autobusem firmy Stibus. 

Výcvik plavání vedli učitelé naší základní školy: Mgr. Karolína Lexová, Mgr. Jana Zemánková, Ing. Oldřich Kučera a Mgr. Oldřich Stellner. Plaveckou výuku a dopravu hradila všem žákům ZŠ a MŠ České Velenice.

  Žáci byli při první lekci rozděleni podle počátečních dovedností do čtyř družstev. Dvě družstva tvořili plavci, kteří si v bazénu zdokonalovali plavecké styly, které již uměli. Seznámili se také s dalšími plaveckými styly, naučili se potápět, lovit předměty a skákat do vody šipku. Další dvě družstva tvořili neplavci. Postupně se všichni naučili nejen nebát se vody, ale i uplavat několik metrů alespoň jedním plaveckým stylem. Naučili se také potopit a vylovit puk. Většina skočila  do vody i šipku. Ve všech družstvech se hrály vodní hry a žáci si vyzkoušeli i jízdu na tobogánu.   Na závěr plaveckého výcviku se konaly plavecké závody (prsa, znak a kraul) a plavalo se na vytrvalost. Všichni účastníci obdrželi diplom za své plavecké dovednosti.

Jana Zemánková